Kłótnia w związku – o co najczęściej kłócą się pary i jak temu zaradzić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kłótnia w związku – o co najczęściej kłócą się pary i jak temu zaradzić?
RELACJERODZINA

Kłótnie w związku to chleb powszedni każdej pary, która wspólnie prowadzi dom, wychowuje dzieci, ale nie tylko. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdują, kłótnie mogą być zupełnie błahe, ale równie dobrze mogą też doprowadzić do całkowitego rozpadu relacji.

Kłótnie jako element bycia w związku

Chyba nie ma człowieka, któremu nigdy nie puściłyby nerwy, i który zawsze zgadza się ze swoją drugą połówką w każdej sprawie. Nie jest to możliwe. Każdy jest zbiorem poglądów, przekonań, zasad, wierzeń i trudno znaleźć dwie osoby, które byłby identyczne. Stanowi to czasami doskonałe źródło wszelkiego typu konfliktów. Leżą tu podstawy kłótni o rozrzucone skarpety, kolejny wyjazd do teściów, nieodpowiednie zachowanie dziecka i tego, kto ponosi za to winę. Powodów do starcia jest masa, a kolejne pojawiają się bardzo niespodziewanie. Sztuką jest jednak opanowywanie konfliktów i radzenie sobie z nimi na etapie, gdy tylko się rodzą. 

Kłótnia w związku: najczęstsze przyczyny

Kłótnia w związku to sytuacja, której niezwykle trudno uniknąć. Szansa na nią jest tym większa, im silniejszy temperament partnerów. Nie oznacza to jednak, że w związku dwojga flegmatyków nie dochodzi do starć. Są one nawet znacznie gorsze, które w kulminacyjnym momencie mogą doprowadzić do poważnego kryzysu, a nawet rozstania. Wbrew pozorom kłótnie, którym towarzyszą krzyki, inwektywy i inne tego rodzaju zachowania, są znacznie „zdrowsze” i dla związku, i dla partnerów. Pozwalają bowiem uzewnętrznić wszystkie żale, złość i inne negatywne emocje, które tłumione powodują narastanie nie tylko konfliktu, ale też kłopotów zdrowotnych. Nie od dziś wiadomo, że osoby tłumiące swoje emocje częściej zapadają na poważne choroby serca. Co jest najczęstszym powodem kłótni w parach?

  • Kwestie finansowe – jest to dość ogólne stwierdzenie, bo i kłótnie dotyczą różnych sfer; najczęściej są one efektem zbyt napiętego budżetu domowego, który ledwo się spina, a przecież zdarzają się wypadki losowe, które wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych, co wzbudza konflikt o to, skąd je pozyskać; często powodem konfliktu też jest to, że jeden z partnerów wydaje na swoje potrzeby zdecydowanie więcej, niż pozostali członkowie rodziny, czy to, że istnieje duża różnica w zarobkach między partnerami.
  • Kwestie wychowawcze – spory o dzieci to norma w większości związków; jest to konsekwencją tego, że każdy z nas wychował się w innej rodzinie i inaczej wyobraża sobie wychowanie własnych dzieci; w sprawach ogólnych rodzice zazwyczaj potrafią uzyskać konsensus, jednak zdarzają się sytuacje, gdy mamy zupełnie inne spojrzenie na kwestie dotyczące dzieci, a to staje się natychmiastowym zarzewiem kłótni.
  • Obowiązki domowe – to jeden z kolejnych powodów, które wzbudzają wiele emocji u partnerów, zwłaszcza na zaawansowanym etapie związku; obowiązki domowe to cała masa rzeczy do wykonania i nie ukrywajmy: trudno to podzielić po równo, zawsze jedna strona będzie tą bardziej zaangażowaną w ogarnianie kwestii związanych z porządkiem i zaopatrzeniem domu w niezbędne rzeczy; przytłoczenie obowiązkami i brak docenienia ze strony drugiego partnera po pewnym czasie staje się powodem do uzasadnionej kłótni.
  • Używki – to trochę temat tabu, ale w wielu domach dochodzi do poważnych sporów i kłótni w kwestii używek takich jak alkohol, papierosy i inne substancje zmieniające świadomość; zazwyczaj są to jednostkowe przypadki, gdy jeden z partnerów przesadzi z ilością używek np. na imprezie; zdarza się jednak, że kłótnia ma na celu uświadomienie drugiej osobie, że jego kontakt z używkami przestaje być pod kontrolą i przechodzi w niebezpieczne stadium uzależnienia.
The School of Life – Jak spierać się z Twoim partnerem

Sprawdzone sposoby na rozwiązywanie konfliktów w związku

Tu na wstępie trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie ma jednej recepty na rozwiązanie wszystkich problemów, które pojawiają się w związku. Choć wydaje się to mocno oklepanym stwierdzeniem, to najlepsza jest szczera rozmowa z partnerem. Jedynie szczere wyjawienie naszych oczekiwań i tego co nas dręczy, daje szansę na nowy początek. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie lub zabrnęliśmy z naszą złością tak daleko, że trudno to przepracować, warto wtedy skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty, który pomoże wrócić na właściwe tory, ponownie nawiązać bliski kontakt i otworzyć się na siebie nawzajem. 

Fot. Vera Arsic/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*