Jakie korzyści da wychowywanie dziecka razem z psem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie korzyści da wychowywanie dziecka razem z psem?
MACIERZYŃSTWORODZINA

Artykuł sponsorowany

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, wiadomo  tym nie od dziś. Ale czy jest on także najlepszym przyjacielem dziecka? Z wychowywania dziecka  domu, gdzie jest pies płynie wiele korzyści, jednak jest także parę kwestii, na które trzeba uważać. Zobacz, jakie są plusy wychowywania dziecka z psem.

Niższa skłonność do alergii 

Prowadzone przez ponad 18 lat w Detroit badania nad alergią u dzieci (Detroit Childhood Allergy Study) wykazały, że dzieci wychowujące się w domu, gdzie przynajmniej przez pierwszy rok życia obecne są psy i koty, nie tylko nie wykształcają alergii na gatunek, z którym obcowały, lecz także wzrasta ich odporność na inne alergenów środowiskowe. Mit o tym, że zwierzęta podnoszą ryzyko zachorowania na astmę u dzieci wynikało z braku świadomości rodziców i zostało już dawno obalony. Kontakt z psem to zdrowie! Może rzeczywiście lepiej nie pozwalać psu na lizanie dziecka po twarzy lub inną wymianę flory bakteryjnej, ale głaskanie psa i zabawy z nim na pewno dziecku nie zaszkodzą, a nawet mogą być dla niego korzystne. 

Fot. Sarah Chai/Pexels

Empatia i okazywanie emocji

Kontakt z psem, który jest prawdziwym radarem ludzkich emocji, pozwala dziecku na odkrywanie i lepsze nazwanie swoich uczuć oraz emocji, które przeżywa. Wychowywanie się z psem rozwija także w dziecku empatię i wrażliwość. Wierność i bezgraniczna miłość psiaka wzbudza w dziecku pozytywne emocje i pomaga wykształcić w sobie między innymi empatię. Dzieci też chętnie okazują psom uczucia, jednak z tym należy uważać, ponieważ dziecko nie zna psiej mowy ciała i nie rozumie jeszcze różnic między psem a człowiekiem. Może na przykład pomylić dostrzegając pokazywanie zębów z uśmiechem lub pozycję lękową z zaproszeniem do zabawy i tym samym wywołać u psa agresję. Maluchy nie rozumieją też terytorialności zwierząt i mogą zmusić psa do agresywnego zachowania, kiedy nie szanuje na przykład prywatności legowiska dla psa. Dlatego musisz zawsze nadzorować interakcje dziecka z psem.

Uwaga na fazę oralną

Małe dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, głównie dotykiem oraz w sposób oralny. W uproszczeniu oznacza to, że dziecko najpierw wszystko bierze do rączki, a później do buzi. Niestety jeśli w domu jest pies, często pojawiają się także rzeczy, których dziecko nie powinno do ust brać. Na przykład zabawki zwierzaka czy gryzaki wykonane z suszonych podrobów. Jelita wołowe czy kurze nóżki powinny zostać wyłącznie w psim pysku. Również karma dla psa, choć wykonana z mięsa i podrobów oraz niepasteryzowana lub suszona, nie jest bezpieczna dla dziecka. Pomijając kwestię  zakrztuszenia się twardą chrupką, nie jest to produkt, który zostanie dobrze przyswojony przez rozwijający się układ pokarmowy dziecka. Zawsze pilnuj, by zabawki, gryzaki oraz miski psa stały w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem małych rączek.

Zaspokajaj potrzeby psa

Jeśli pies będzie miał spełnione wszystkie potrzeby, takie jak zabawa, uwaga czy węszenie, nie będzie miał powodów do frustracji czy zazdrości, z której głównie wynika agresja w stosunku do dzieci. Zapewnij zwierzakowi szeroką gamę zabawek, które znajdziesz na https://unizoo.pl/. Nie dopuszczaj do tego, by pies się nudził, ale też kontroluj ściśle jego kontakt z dzieckiem, ponieważ dzieci nie mają wyczucia siły i są mało delikatne, przez co mogą niechcący uderzyć psa. Czworonóg może się po takiej sytuacji zrazić i zacząć bać malucha, co też może poskutkować agresją lękową. Pamiętaj, że przy kontakcie dziecka ze zwierzęciem, cała odpowiedzialność za przebieg tej interakcji spoczywa na Tobie, nie na psiaku.

Zdjęcie główne: Rodnae Productions/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*