Jak zaoszczędzić na wodzie w domu i przysłużyć się środowisku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaoszczędzić na wodzie w domu i przysłużyć się środowisku?
DOMOWE FINANSERODZINA

Oszczędzanie wody w domu sprowadza się do drobnych gestów ze strony każdego członka rodziny. Razem dokonają znacznej różnicy, zarówno dla środowiska, jak i dla wysokości naszych rachunków.

Zakręć wodę podczas mycia zębów

Łazienka jest oczywistym miejscem, w którym powinniśmy postarać się o mniejsze zużycie wody.

Gdy myjemy zęby, pamiętajmy o zakręcaniu kranu. W przeciwnym razie marnujemy 5 litrów wody na minutę. Zupełnie niepotrzebnie, bo szczotkowanie zębów przy otwartym strumieniu nie jest ani łatwiejsze, ani skuteczniejsze.

Tymczasem liczby mówią same za siebie: myjąc zęby dwa razy dziennie przez trzy minuty przy zakręconym kranie, możemy zaoszczędzić aż 10950 litrów wody rocznie. W skali całego życia czy populacji ludzkiej, ten drobny gest pozwoli poczynić znaczne oszczędności wody. Do płukania ust używajmy kubka, aby zaczerpnąć tyle wody, ile naprawdę potrzebujemy.

Z umiarem spłukuj toaletę

Tak samo ma się rzecz ze spłukiwaniem toalety. Jednorazowe naciśnięcie spłuczki to zużycie od 6 do 12 litrów wody. Roczne zużycie w przeliczeniu na jedną osobę może sięgnąć nawet 3800 litrów. 

Warto więc zainwestować w spłuczkę z podwójnym systemem spłukiwania, który pozwala uzależnić ilość wody od Twoich bieżących potrzeb. Eliminacja odchodów powinna być proporcjonalna do ich ciężaru. Choć niektórych może to przyprawić o grymas obrzydzenia, można pójść o krok dalej i wstrzymywać się przed każdorazowym spłukiwaniem wody. Czy naprawdę każdy pobyt w toalecie wymaga tej czynności? Wieczorem natomiast możemy załatwić dwie rzeczy jednocześnie, oddając mocz w czasie prysznica.

Nota bene, branie prysznica jest niewątpliwie lepszym rozwiązaniem niż zażywanie kąpieli. Pod prysznicem zużywamy od 60 do 80 litrów wody, podczas gdy kąpiel wymaga znacznie większych jej ilości – od 150 do 200 litrów. Dbając o higienę osobistą, kierujmy się nie tylko troską o własne portfele, ale też względami środowiska.

Spraw sobie zmywarkę albo myj naczynia w misce

Nowoczesne zmywarki są pomyślane w taki sposób, żeby umyć naczynia skutecznie i z minimalnym zużyciem wody. Korzystanie z nich odciąży nas finansowo i będzie przyjaznym gestem wobec środowiska. Uważajmy jednak na starsze modele zmywarek i przed zakupem zapoznajmy się dokładnie z ich charakterystyką.

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup zmywarki, powinni zastosować się do zaleceń dotyczących dbania o higienę osobistą, czyli unikać zbędnego otwierania kranu. Najlepiej napełnić zlew albo miskę ciepłą wodą z detergentem, zanurzyć w niej naczynia i po kolei umyć gąbką, po czym spłukać wszystkie naraz. Jeśli to możliwe, użyj do spłukiwania zimnej wody – przy okazji zaoszczędzisz na energii.

Fot. Skitterphoto/Pexels

Zlokalizuj i napraw wycieki wody

Żeby ustalić, czy mają miejsce wycieki wody, wystarczy, że przed pójściem spać sprawdzisz stan wodomierza i porównasz go z odczytem porannym. Pamiętaj tylko, żeby tej nocy nie wstawiać pralki czy zmywarki, ani nie spłukiwać toalety.

Jeśli wartości się różnią, gdzieś w Twoim domu wycieka woda. Jeśli nie możesz samodzielnie wykryć nieszczelności, wezwij fachowca. Pamiętaj, że kapiący kran to utrata od 0,5 do nawet 4 litrów wody na godzinę, a cieknąca spłuczka to strata od 9 do 25 litrów na godzinę. Nie trzeba dodawać, że obciąża to dodatkowo budżet rodzinny.

Zrób użytek z deszczówki

Odzyskiwanie deszczówki to genialny sposób na oszczędzanie wody. Choć woda deszczowa nie jest tak łatwo dostępna jak pitna, to w naszych szerokościach geograficznych nie możemy narzekać na ilość opadów. Pozyskiwanie wody deszczowej i wykorzystywanie jej do podlewania roślin, mycia samochodu, a nawet prania bielizny pozwoli na racjonalne gospodarowanie wodą pitną.

Korzystając z deszczówki, możemy zaoszczędzić do 40 procent wody. Woda deszczowa spływająca z dachu może być gromadzona w odpowiednich pojemnikach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić na środku ogrodu wiadro i odzyskiwać wodę w taki sposób. Z oczywistych względów higienicznych nie używajmy jej do picia, gotowania czy mycia ciała.

Fot. Kaboompics.com/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*