Jak płacić mniej za wodę? Oto kilka sposobów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak płacić mniej za wodę? Oto kilka sposobów
DOMOWE FINANSERODZINA

Mądre korzystanie z wody może być wyrazem troski o środowisko albo o własny portfel. Jakkolwiek by było, z pomocą naszych porad z łatwością zmniejszysz zużycie wody aż kilkakrotnie!

Zadbaj o prawidłowe ciśnienie wody

Przychodzisz do domu z zakupów czy pracy i pierwsza rzecz, którą robisz, to mycie dłoni. Odkręcasz kran i oczywiście znowu ochlapujesz sobie spodnie i podkoszulek wodą. Żyjesz tak i nawet się nie zastanawiasz, jak wiele cennej wody wydatkujesz na marne. A przecież często winę ponoszą zbyt słabo podkręcone zawory, znajdujące się pod licznikami. Wystarczy, że dokręcisz je z pomocą obcęgów i problem z głowy. W ten sposób rozwiążesz też problem zbyt niskiego ciśnienia w kranie. Jeśli zauważysz, że zawory przeciekają, trzeba je wymienić na nowe.

Zamontuj na baterie perlatory 

Perlatory lub inaczej aeratory to specjalne nakładki na baterie o kształcie pierścienia i strukturze sitka, które mało kosztują, a jednocześnie pozwalają dość sporo zaoszczędzić na wodzie – od 20 do nawet 60%. Perlator napowietrza wodę, przez co wydaje się jej więcej, niż jest w istocie. Dzięki temu małemu urządzeniu znacznie szybciej umyjesz naczynia czy weźmiesz prysznic przy tej samej ilości przepływającej wody, co oczywiście przełoży się na większe oszczędności wody.

Myj naczynia z głową

Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej włóż je do zlewu i zrób im dziesięciominutową „kąpiel”, zatykając odpływ wody i dodając kilka kropli płynu do mycia naczyń. Następnie zlej wodę, oczyść zlew z resztek jedzenia, ponownie zatkaj odpływ i przepłucz naczynia w czystej wodzie. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz od 50 do 250 litrów wody dziennie, ale też ze zdumieniem zaobserwujesz, jak mało czasu Ci trzeba na ten, bądź co bądź, obowiązek.

Rozważ zakup zmywarki

Z pomocą zmywarki możesz zaoszczędzić nawet 85% wody i 50% energii, zużywanej na jej podgrzanie. Specjaliści obliczyli, że zakup nowoczesnej zmywarki zwróci się już po czterech latach użytkowania. Aby jak najwięcej zaoszczędzić, napełniaj zmywarkę całkowicie, korzystaj z programów eco i zrezygnuj z płukania naczyń pod bieżącą wodą.

Nie „oszczędzaj” pralki

Zanim włączysz pralkę, upewnij się, czy jest w niej dostatecznie dużo ubrań. Pralka to nie tylko oszczędność czasu, ale też wody. Postaraj się załadować pralkę do pełna – jej pojemność zazwyczaj ukazana jest na instrukcji, ale zazwyczaj waha się od 5 do 7 kilogramów. Jeśli właśnie planujesz zakup czy wymianę pralki, zwróć uwagę na modele energooszczędne i ładowane od przodu.

Zaoszczędź na wodzie w spłuczce toaletowej

Przeważnie nie masz potrzeby zużywania całej objętości zbiornika w toalecie. Zamontuj nowoczesną dwudzielną spłuczkę, umożliwiającą spłukiwanie wody w trybie normalnym i ekologicznym.

Motywujący plakat

I na koniec… powieś sobie na ścianie w kuchni czy łazience nieduży plakat, który stale będzie Ci przypominać o konieczności oszczędzania wody. Taki drobiazg sprawia, że każde mycie stanie się przynajmniej o minutę krótsze. A musisz wiedzieć, że każda dodatkowa minuta to około 20 litrów wody. Przemnóż to i zastanów się, czy warto lać wodę!

Zdj. główne: Linus Nylund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*