Jak płacić mniej za prąd?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak płacić mniej za prąd?
DOMOWE FINANSERODZINA

Zastanawiasz się, jak można zmniejszyć domowe rachunki za prąd? Przeczytaj ten poradnik, w którym przedstawiamy 5 praktycznych sposobów, jak obniżyć ilość zużywanej energii elektrycznej – sprawdzą się one w każdym domu.

Przez ostatnie lata ceny prądu w Polsce znacznie wzrosły i zapowiada się, że będą nadal rosnąć. Warto zatem pomyśleć, w jaki sposób możemy zredukować nieco zużycie energii elektrycznej, aby comiesięczne rachunki nie zaczęły przyprawiać nas o zawrót głowy. Poznaj praktyki, dzięki którym zapłacisz mniej za prąd.

Wyłączaj urządzenia zamiast je usypiać

Częstą praktyką, zwłaszcza w przypadku komputerów i laptopów, jest wprowadzanie urządzenia w tryb uśpienia, zamiast wyłączenie go. To oczywiście wygodne i pozwala zaoszczędzić czas na ponowne uruchamianie, jednak przez cały czas, kiedy sprzęt pozostaje w trybie czuwania, pobiera energię.

Mimo że są to stosunkowo niewielkie ilości prądu w porównaniu z pracą na urządzeniu w normalnym trybie, to jednak w skali miesiąca takie usypianie sprzętów może przyczynić się nawet do 10% wyższej kwoty na rachunku za prąd. Dlatego jeżeli nie będziesz korzystać z urządzenia przez dłużej niż godzinę, wyłącz je zamiast usypiać.

Wyłączaj WiFi

W większości domów router WiFi włączony jest przez 24 godziny na dobę. To urządzenie także stale pobiera prąd, dlatego warto wyłączać router zawsze wtedy, kiedy wiadomo, że przez dłuższy czas nikt nie będzie korzystać z internetu. Kiedy wyjeżdżamy na kilka dni, wychodzimy do pracy i do szkoły, czy nawet w nocy – wyłączając router w takich okresach, możemy nieco zmniejszyć nasze zużycie prądu.

Ekologiczne pranie w pralce

Pranie w wysokich temperaturach znacznie przyczynia się do podwyższenia kwoty na rachunku za prąd. Warto zatem poznać sposoby na ekologiczne pranie. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od sortowania prania według stopnia zabrudzenia – wiadomo, że nie wszystkie plamy da się usunąć w 30 czy 40 stopniach. Z drugiej strony jednak nie ma potrzeby prania wszystkich ubrań w wysokich temperaturach. Dlatego wstępna segregacja pozwoli nam zaoszczędzić na niepotrzebnym podgrzewaniu wody przez pralkę.

Zainwestuj w energooszczędne oświetlenie

Kupując żarówki łatwiej sięgnąć nam po te zwykłe, dostępne w dużo niższych cenach niż wersje energooszczędne. To jednak błędne koło – tradycyjna żarówka zużywa 4 razy więcej prądu niż jej energooszczędna alternatywa. Warto zatem wydać kilka złotych więcej przy zakupie żarówek, niż na koniec miesiąca zapłacić 4-krotnie więcej za zużycie prądu.

Co więcej, warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródła światła w pomieszczeniach, zwłaszcza w salonie czy sypialni, gdzie zazwyczaj wypoczywamy. Wówczas zamiast uruchamiać główne, duże źródło światła, możemy korzystać z jednej, mniejszej lampy np. podczas oglądania telewizji, filmu czy czytania książki. Wprowadzenie takiej praktyki pozwoli nam istotnie zmniejszyć rachunki za prąd.

Lodówkę ustaw z dala od źródła ciepła

Lodówka i zamrażarka stojące w sąsiedztwie sprzętów generujących ciepło będą musiały zużyć znacznie więcej energii, aby utrzymać niską temperaturę. W żadnym wypadku więc nie ustawiajmy lodówki w okolicy grzejnika, który przez ponad połowę roku stale wytwarza ciepło. Lodówka nie powinna też znaleźć się w pobliżu piekarnika czy kuchenki, które wytwarzają ciepło okazjonalnie – za każdym razem przyczyniają się wówczas do zwiększonej pracy lodówki i tym samym dodatkowego zużycia prądu.

Zdj. główne: Andrey Metelev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*