6 błędów wychowawczych, których powinni unikać rodzice

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
6 błędów wychowawczych, których powinni unikać rodzice
MACIERZYŃSTWORODZINA

Bycie rodzicem to zadanie pełne wyzwań. Można z niego czerpać wiele radości, jednak czasami mamy też poczucie bezsilności. Szczególnie wtedy, gdy popełniamy błędy wychowawcze. Jak ich uniknąć?

Błędy wychowawcze rodziców

Rodzicielstwo to spore wyzwanie emocjonalne i fizyczne. Praca, dom, dzieci, zainteresowania, wypoczynek – chcielibyśmy mieć czas i energię na wszystko. Niestety nadmiar obowiązków często nam w tym przeszkadza. Wówczas pojawia się frustracja, która przekłada się często na nasze relacje w rodzinie. Działamy na zasadzie autopilota i próbujemy nie tracić czasu na sprawy mniej istotne z punktu widzenia tu i teraz. Nie poświęcamy dzieciom wystarczająco dużo czasu, bo przecież trzeba doprowadzić do ładu dom, zrobić zakupy, dokończyć projekt do pracy. Obiecujemy sobie, że podczas urlopu nadrobimy stracony czas. Zmęczeni rodzice często za dużo wymagają od swoich dzieci i popełniają błędy, które później trudno przezwyciężyć. Zobacz, jakie są podstawowe błędy wychowawcze i naucz się ich unikać. 

Sztywne zasady i brak odpuszczania

Jednym z najczęstszych błędów wychowawczych jest sztywne trzymanie się reguł. Od zawsze docierają do nas przekazy, że konsekwencja w wychowaniu to podstawa. Jednak czy tak jest rzeczywiście? Czasami odpuszczenie przyniesie więcej dobrego, pokaże ludzką twarz rodzica i to, że dla niego ważne są uczucia dziecka. Wyobraźmy sobie, że Twój syn miał bardzo intensywny dzień (przedszkole, urodziny koleżanki na sali zabaw). Wracacie do domu wieczorem i mówisz mu, że ma poukładać zabawki, które rozrzucił rano. Zmęczone dziecko z pewnością zrobi z tego powodu awanturę. Będzie miało wrażenie, że nie zwracasz uwagi na jego potrzeby, liczą się dla Ciebie tylko przyjęte zasady. Nie obawiaj się, odpuszczenie raz na jakiś czas nie wpłynie źle na dziecko. Pokaże mu za to, że słuchasz go i liczą się dla Ciebie jego potrzeby.

Nadawanie etykiet

Nie nazywajmy dziecka niejadkiem, leniem czy uparciuchem. Takie przyklejanie łatek nie przynosi dobrych skutków (w końcu skoro dziecko słyszy, że jest leniem, to po co ma zrobić to, o co go prosimy?). Zamiast tego lepiej powiedzieć, że nie lubimy, gdy zachowuje się w dany sposób.

Nieokazywanie uczuć

Dziecko potrzebuje czuć i słyszeć, że jest kochane. Często w natłoku różnych spraw zapominamy o okazywaniu uczuć. Warto o to zadbać, bo dzieci, które czują się kochane, rozwijają się lepiej.

Ignorowanie dziecka

Dzieci zabiegają o uwagę rodzica. Robią to wszelkimi dostępnymi im sposobami (występy, wierszyki, prośby o wspólną zabawę, chodzenie za rodzicem krok w krok, a nawet zachowania kłopotliwe, takie jak krzyk, płacz, tupanie). Jeśli Twoje dziecko jest rozdrażnione i kłótliwe, zastanów się, czy poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu. Być może jego zachowanie to próba zwrócenia na siebie Twojej uwagi.

Wyręczanie dziecka

Dzieci wykonują pewne czynności wolniej niż dorośli. Jednak nie warto ich wyręczać w ubieraniu się czy nakładaniu jedzenia, gdyż w ten sposób ćwiczą te umiejętności i w przyszłości będą wykonywać je szybciej.

Porównywanie dzieci

Każde dziecko jest inne. Porównywanie dzieci prowadzi do wprowadzenia ich w schemat, gdzie ktoś jest mądry, a ktoś inny głupi, ktoś lepszy, a inny gorszy. Taki świat nie sprzyja nawiązywaniu relacji z innymi. Oszczędźmy tego dziecku.

Zdj. główne: 27707/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*