Fakty i mity na temat badania Holtera

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Fakty i mity na temat badania Holtera
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Badanie metodą Holtera jest jednym z częściej wykonywanych w trakcie diagnostyki kardiologicznej. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i proste w wykonaniu, będąc przy tym bardzo cennym źródłem informacji na temat pracy serca. Analiza uzyskanych danych pozwala na wczesnym etapie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Przeprowadzenie badania jest na tyle nieskomplikowane, że pacjent może samodzielnie wykonać je w domu. W łatwy i szybki sposób wraz z dokładną instrukcją wykonania oraz interpretacją wyniku, badanie można zamówić poprzez: https://holterdodomu.pl/dla-pacjenta-holtera. Poniżej, przedstawiamy kilka faktów i mitów, powstałych na temat badania Holtera.

W trakcie wykonywania badania nie można nosić stanika.

MIT: podczas badania można używać biustonosza. Należy jedynie zwrócić uwagę, żeby nie powodował on np. ciągnięcia kabli, gdyż mogłoby to spowodować przypadkowe ich odklejenie (to samo tyczy się pozostałych części garderoby).

Może być konieczne zgolenie włosów na klatce piersiowej.

PRAWDA: jeśli na klatce piersiowej występuje mocne owłosienie, może być ono m.in. przyczyną problemów z prawidłowym przyklejeniem elektrod. W tej sytuacji zaleca się zgolenie owłosienia w miejscach, na których należy umieścić elektrody tak, aby uniknąć zakłóceń w wykonywanym zapisie.

Podczas pracy urządzenia nie powinno się korzystać z telefonu?

PRAWDA: podczas korzystania z telefonu emitowane jest pole elektromagnetyczne mogące zakłócać pracę urządzenia powodując powstawanie artefaktów w zapisie. Jeśli to możliwe, powinno się ograniczyć korzystanie z telefonu na czas badania lub przynajmniej umieścić telefon w jak największej odległości od urządzenia.

Holter wykrywa arytmie.

PRAWDA: badanie Holter EKG monitoruje i zapisuje pracę serca przez minimum 24h lub jeśli istnieje konieczność, zapis może trwać nawet do 7 dni. W tym czasie pacjent normalnie funkcjonuje. Urządzenie rejestruje każde odchylenie od prawidłowej pracy serca, co na wczesnym etapie pozwala wykryć arytmię i włączyć odpowiednie leczenie. Co więcej, lekarz może zalecić 12-odprowadzeniwy Holter. Badanie to jest jeszcze dokładniejsze i pozwala określić, która część serca jest źródłem arytmii.

Podczas badania Holterem nie można uprawiać sportu?

MIT: badanie Holtera ma na celu monitorowanie pracy serca podczas normalnego dla pacjenta trybu życia. W związku z tym należy wykonywać swoje codzienne czynności. Jeśli pacjent dotychczas trenował, na czas badania nie rezygnuje z ćwiczeń. Należy jedynie zrezygnować z pływania ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia pod wpływem wody. Trzeba jedynie kontrolować czy podczas wykonywanego wysiłku elektrody nie uległy przypadkowemu odklejeniu.

Podczas badania należy powstrzymać się od używania poduszek i koców elektrycznych.

PRAWDA: mogą one zakłócać pracę urządzenia, dlatego aby uniknąć anomalii w uzyskanym zapisie, na czas badania zaleca się powstrzymać od korzystania z nich.

Podczas badania należy się powstrzymać od kąpieli.

PRAWDA: urządzenie nie jest wodoodporne, a kontakt z wodą mógłby spowodować artefakty w zapisie spowodowane m.in. odklejeniem elektrod a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Standardowe badanie trwa 24 godziny i zaleca się, aby na jego czas powstrzymać się od kąpieli. W sytuacji, kiedy badanie trwa powyżej 24h lub kąpiel jest konieczna, możliwe jest jej wykonanie. Zaleca się jednak zdjęcie urządzenia na jej czas i ponowne założenie na całkowicie osuszone ciało tak, aby elektrody odpowiednio przylegały i się nie odklejały. Czas ten powinien być możliwie jak najkrótszy.

Holter pozwala wykryć nadciśnienie.

PRAWDA: w celu diagnostyki nadciśnienia, wykonuje się badanie za pomocą Holtera ciśnieniowego. Badanie zwykle trwa 24h (czas ten może ulec wydłużeniu), a pomiary uzyskane za pomocą mankietu umieszczonego na ramieniu wykonywane są, co 15-30 minut. Jest to dużo bardziej miarodajna metoda. Uzyskane wyniki są zwykle dokładniejsze niż te zmierzone w gabinecie lekarskim podczas pojedynczego wizyty.  Dodatkową zaletą tego rodzaju badania jest możliwość wyeliminowania błędów wynikających z tzw. „efektu białego fartucha”.

Holter jest szkodliwy.

MIT! Badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Jego wykonanie nie wiąże się z żadnym negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Może być wykonywanie niezależnie od płci i wieku. Również u kobiet ciężarnych.

Holter EKG jest lepszym badaniem niż standardowe badanie EKG

PRAWDA: główną różnicą jest to, że badanie Holter EKG trwa od 24h do nawet 7 dni zaś klasyczne badanie EKG pokazuje pracę serca przez maksymalnie kilka minut. Kolejną istotną różnicą jest fakt, że podczas standardowego badania EKG pacjent pozostaje w spoczynku, natomiast podczas badania Holterowskiego prowadzi on normalny dla siebie tryb życia.  Jest to niewątpliwa przewaga badania Holtera w stosunku do zwykłego badania EKG, gdyż pozyskiwane informacje są znacznie dokładniejsze. Co więcej, dłuższy czas monitorowania pracy serca jak to ma miejsce podczas badania Holtera daje większą szansę na uchwycenie zaburzeń pracy serca.

Więcej informacji na temat rodzajów Holtera, wskazań do badania oraz to jak się przygotować i przeprowadzić badanie, łatwo i szybko znajdziesz pod adresem: https://holterdodomu.pl/instrukcja-uzycia-holter-do-domu.

Fot.: Gordon Johnson/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*