Każda biżuteria, bez względu na to, z jakiego materiału została wykonana, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli biżuteria będzie prawidłowo i regularnie czyszczona nie straci swojego blasku i oryginalnego koloru. Warto pamiętać, że zarówno srebro, jak i złoto to bardzo cenne metale, które wymagają szczególnej pielęgnacji.
Czyszczenie biżuterii — o czym musisz pamiętać?
Srebrna i złota biżuteria jest bardzo cenna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy regularnie ją czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry. Jej delikatne włókna są łagodne dla czyszczonego elementu i zapobiegają jej zarysowaniu. Wybór odpowiedniego materiału używanego do czyszczenia biżuterii jest szczególnie ważny w przypadku pielęgnacji przedmiotów pokrytych dodatkową warstwą. Dotyczy to między innymi srebrnej biżuterii, która jest pozłacana.
Jak czyścić srebrną biżuterię ? Najważniejsze zasady
Srebrna biżuteria, to jedna z najczęściej spotykanych na rynku. Srebro jest metalem używanym do produkcji:
- bransoletek,
- łańcuszków,
- kolczyków,
- pierścionków.
Ten niezwykły metal wyróżnia się delikatną powierzchnią. Pielęgnacja srebrnej biżuterii powinna odbywać się w odpowiednich warunkach i przy użyciu odpowiednich narzędzi. Przy pielęgnacji nie można stosować chropowatych ścierek i szczotek. Szczoteczka do zębów z twardym włosiem bądź chropowate ściereczki mogą trwale uszkodzić powierzchnię biżuterii ze srebra. Warto również pamiętać, że metal szlachetny z tej grupy nie lubi gumowych powierzchni. To więc oznacza, że podczas czyszczenia lepiej założyć rękawiczki materiałowe, bądź foliowe.
Jak czyścić złotą biżuterię ? Najważniejsze zasady
Złoto jest drogocennym metalem szlachetnym. Złota biżuteria to najczęściej cenna pamiątka, dlatego podczas jej czyszczenia należy zachować wszystkie środki ostrożności. Jej powierzchnia jest tak samo delikatna, jak w przypadku biżuterii wykonanej ze srebra. Jednym ze sposobów na oczyszczenie biżuterii ze złota jest pozostawienie jej na kilka minut w misce z wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. Po około 15 minutach najcięższe zabrudzenia nieco zmiękną, dzięki czemu będzie można je usunąć delikatną ściereczką z mikrofibry. Po usunięciu zabrudzeń ważne jest, by dokładnie osuszyć biżuterię.
Jakie są domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze srebra i złota?
Na rynku jest mnóstwo preparatów, które pomagają pielęgnować i czyścić biżuterię ze srebra i złota, jednak istnieją znacznie tańsze i równie skuteczne domowe sposoby, które sprawią, że każdy z łatwością będzie w stanie zachować swoje kolczyki, łańcuszki i pierścionki w nienagannym stanie nawet po wielu latach użytkowania. Najczęściej spotykane zabrudzenia na biżuterii spowodowane są tłuszczem i kurzem. Mimo tego, że wyglądają nieestetycznie, to są niegroźne. Do ich usunięcia wystarczy ciepła woda i odrobina mydła.
Zabrudzenia na srebrnej biżuterii wyglądają o wiele bardziej nieestetycznie. Przyczyną tego jest to, że ten metal wchodzi w reakcję z innymi pierwiastkami. Na powierzchni srebrnej biżuterii często pojawia się czarny osad. Jest on jednak możliwy do usunięcia. Do tego potrzebne będą:
- soda oczyszczona,
- pasta do zębów,
- sól,
Wszystkie wyżej wymienione składniki należy wymieszać ze sobą i połączyć z niewielką ilością wody. Do takiej mikstury można włożyć srebrną biżuterię i pozostawić na kilka minut. W ten sposób bez trudu można usunąć nawet najstarszy czarny i brzydki osad z biżuterii.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji biżuterii?
Unikanie chropowatych i twardych powierzchni podczas czyszczenia biżuterii ze srebra i złota, to nie jedyna zasada, o której należy pamiętać. Wiele osób zapomina o tym, że biżuteria ma również dodatkowe elementy wykonane z kamienia, lub innych tworzyw naturalnych i sztucznych. Takie zdobienia mają zupełnie inne właściwości niż srebro i złoto. W takim przypadku czyszczenie biżuterii sodą, pastą do zębów lub mydłem, nie jest dobrym rozwiązaniem. Zanim srebro i złoto zostanie zanurzone w przygotowanej mieszance lepiej upewnić się, jakie jest jego wykończenie. Przy biżuterii z kamieniami i innymi zdobieniami najlepiej czyścić ją punktowo. To oznacza, że ściereczkę z mikrofibry można zamoczyć w przygotowanej mieszance i przetrzeć nią powierzchnię biżuterii bez dotykania kamienia.