Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?
ZWIERZĘTA

Jeśli decydujesz się na zakup chomika, musisz mu zapewnić optymalną przestrzeń do życia i zabawy. Jak wybrać odpowiedni model klatki dla chomika? O tym w naszym materiale!

Chomiki – co warto o nich wiedzieć?

Na wolności chomiki żyją w norach, kopiąc pod ziemią długie tunele. W dzień rzadko wychodzą na powierzchnię, bo prowadzą zasadniczo nocny tryb życia. Chomiki nie oddalają się też zbytnio od swojej nory: ziarna i soczyste trawy zbierają w promieniu kilku metrów od „domostw”. Napychają nimi policzki, a właściwie torby, i niosą zdobycze do nory. Aktywność gryzoni jest zdumiewająca – w poszukiwaniu jedzenia są w stanie przebiec w sumie około 5 km!

Jedzą chomiki często, ale mało. Nie przejadają się, za to robią duże zapasy – bez nich zwierzątka odczuwają niepokój. Dyskomfort sprawia im też brudne otoczenie. Chomiki to czyścioszki – toaletę urządzają jak najdalej od miejsc, w których jedzą i śpią. Pilnują też czystości swoich futerek, wylizując sierść i tarzając się w pyłku czy drobnym piasku. W ten sposób oczyszczają sierść od pasożytów i nadmiaru łoju. 

Klatka dla chomika – szeroka, ale niekoniecznie wysoka

Klatka powinna mieć dużą powierzchnię dna: co najmniej 25×38 cm w przypadku chomika dżungarskiego i minimum 32×44 cm w przypadku syryjskiego. Takie parametry zaspokoją potrzeby ruchowe i fizjologiczne chomika.

Jednocześnie klatka nie powinna być wysoka. Pamiętaj, że chomik jest zwierzęciem stepowym, przystosowanym do życia pod ziemią i na ziemi. Wysoka klatka będzie stwarzać dla niego niebezpieczeństwo, bo jako ciekawskie zwierzę z pewnością zechce wspinać się po prętach, a to grozi jego upadkiem z dużej wysokości i kalectwem. Nie oznacza to jednak, że klatka musi być niska. Na rynku są dostępne bezpieczne modele wielopoziomowe – z pełną podłogą na wszystkich poziomach i zamkniętymi przejściami pomiędzy poszczególnymi poziomami. Tylko takie klatki gwarantują, że zwierzę nie spadnie i nie wyrządzi sobie krzywdy.

Uwaga na pręty!

Dno klatki musi być gładkie. Dna wykonane z siatki są dla tych gryzoni niebezpieczne, bo ich łapki mogą zaplątać się w oczka w czasie aktywnych zabaw. Poza tym przez otwory w dnie stale będzie wysypywać się ściółka, tym bardziej, że gryzonie lubią zakopywać się w trocinach. Brzegi klatki powinny być wysokie, inaczej na Twojej podłodze ciągle będzie brudno.

Zwracaj też uwagę na to, by otwory pomiędzy prętami były dość wąskie. Odległość pomiędzy nimi nie może przekraczać 1,2 cm, jeśli masz chomika syryjskiego, i nie większa niż 0,8 cm, gdy to chomik dżungarski. Gryzonie mają bardzo elastyczny szkielet, który dosłownie potrafi się spłaszczać. Jeśli zwierzątko zdoła wysunąć poza pręty główkę, to wiedz, że przeciśnie przez nie całe tułowie. I zrobi to, bo chomiki mają skłonność do ucieczek.

Uważaj też, by w klatce nie było metalowych drabinek – chomik może uszkodzić sobie o nie łapki. Jeśli klatka poza tym jest w porządku, nie warto z niej rezygnować: wystarczy, że usuniesz z niej niebezpieczne elementy, a na ich miejsce wstawisz plastikowe lub drewniane drabinki.

Co musi znaleźć się w klatce?

Oto lista rzeczy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w klatce dla chomika:

– domek, w którym gryzoń będzie spał i odpoczywał,

– kołowrotek,

– poidełko,

– dwie miseczki do jedzenia – jedna dla pokarmu wilgotnego, druga dla suchego,

– paśnik,

– basen do kąpieli piaskowych,

– gałązka do ścierania zębów,

– wyściółka.

Poza tym klatkę możesz też wyposażyć w opcjonalne elementy, takie jak hamak, twarde, prasowane smakołyki czy labirynty do zabaw.

Zdj. główne: Frenjamin Benklin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*