Materac do spania – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Materac do spania – na co zwracać uwagę przy zakupie?
ARANŻACJECZTERY KĄTYZAINTERESOWANIA

Zdrowy sen to podstawa regeneracji i wypoczynku. Trudno o stworzenie sobie do niego lepszych warunków, niż zakup wygodnego i dobranego do naszych potrzeb materaca. Właściwego, czyli takiego, który podtrzymuje nasz kręgosłup w naturalnej pozycji. O co jeszcze trzeba zadbać?

Dlaczego materac jest tak ważny?

Przede wszystkim zadbanie o odpowiedni materac powinno być jednym z pierwszych działań, które podejmuje się przy urządzaniu sypialni. Wiadomo, że niebanalny design, ciekawe ozdoby i przestrzeń do przechowywania są ważne. Wygodna komoda i stolik nocny muszą się tu znaleźć, ale to od materaca zależy najwięcej. Przede wszystkim nasza regeneracja po ciężkim dniu i perspektywy na to, by można było obudzić się rześkim i z energią rozpocząć kolejny dzień. Z bolącymi plecami będzie to znacznie trudniejsze. 

Jaki rodzaj materaca wybrać? Dostępne możliwości

Producenci materaców prześcigają się w stosowaniu w swoich produktach nowoczesnych technologii, które mają pozwolić na połączenie zdrowego snu z wygodą. Oto najbardziej popularne rodzaje takiego asortymentu:

  • materac piankowy – tani, polecany dla osób ważących do 65 kg, ale niezbyt trwały. Pianka poliuretanowa umożliwia izolację termiczną i posiada właściwości antyalergiczne;
  • materac bonellowy – połączony system sprężyn wydłuża czas użytkowania takiego produktu. Powierzchnia jest elastyczna i odporna na odkształcenia. Poleca się go do hoteli i dla osób o dużym ciężarze ciała;
  • materac kieszeniowy – sprężyny są umieszczone w odrębnych kieszeniach i dobrze, żeby było ich możliwie jak najwięcej. Jest to produkt wyższej klasy, który umożliwia wykorzystanie elastyczności punktowej. Poleca się go dla dwojga osób;
  • materac lateksowy – również są to produkty o wyższej jakości. Elastyczne, wytrzymałe, bywają wykorzystywane z uwagi na swoje właściwości ortopedyczne. Są antyalergiczne;
  • materac wysokoelastyczny – o podobnych właściwościach, co lateksowy, ale przeznaczony dla osób z bardziej zaawansowanymi problemami z kręgosłupem.

Twardość materaca. Jaka powinna być?

Kolejny ważny aspekt, który uwzględniamy przy wyborze materaca, to właśnie jego twardość. Często sprawia to nieco trudności. Pamiętajmy jednak, że od właściwego doboru zależy w pierwszej mierze nasze zdrowie. Kręgosłup nie może zapadać się w materac, ale powinien stawiać mu lekki opór. Powierzchnia nie może być zbyt miękka, bo to grozi w najlepszym wypadku bólem pleców, ale także zbyt twarda. Na zbyt sztywnej powierzchni materaca trudno będzie nam się dobrze wyspać. Oto ważne oznaczenia:

  • H1 – materac miękki, który jest przeznaczony dla osób lekkich, których waga osiąga maksymalnie 60 kg;
  • H2 – produkt o średniej twardości; przeznaczony jest dla użytkowników ważących od 60 do 80 kg;
  • H3 – materac twardy, który poleca się osobom o masie od 80 do nawet 110 kg;
  • H4 – produkt bardzo twardy z przeznaczeniem dla użytkowników ważących więcej, niż 110 kg;

Materace dla par

Co zrobić, gdy musimy kupić materac dla dwojga osób, których wagi mocno się pomiędzy sobą różnią? Najczęściej stosuje się jedno z dwóch rozwiązań:

  • materac kupuje się w dostosowaniu do cięższej spośród dwojga osób,
  • wybiera się dwa materace o różnych twardościach.

Materace dla dzieci i seniorów

Trudność sprawia też niekiedy wybór materaca dla dzieci i nastolatków. Zwłaszcza w przypadku drugiej grupy wiekowej bywa to problem: takie osoby wciąż rosną, zmienia się ich budowa i przede wszystkim waga. Najważniejsze jednak, żeby osoby do 15 roku życia nie spały na za miękkich materacach, co może zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi ich kręgosłupa.

W przypadku seniorów problemem bywa zarówno zbyt duża twardość materaca, jak i jego przesadna miękkość. W pierwszym przypadku możliwe jest występowanie bólu bioder lub pleców, w drugim zaś wstawanie z łóżka bywa utrudnione. Warto więc wybrać jakiś wariant pośredni.

Fot. Malidate Van/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*