Farby akwarelowe — zastosowanie i właściwości

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Farby akwarelowe — zastosowanie i właściwości
CZTERY KĄTYDEKORACJE

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Farby akwarelowe zyskały uznanie wielu amatorów prac artystycznych. Dzięki nim można tworzyć niezwykłe obrazy i plakaty, których trwałość jest bardzo duża. Technika akwarelowa sprawdza się także w tworzeniu malunków u małych dzieci szlifujących zdolności manualne. Co warto wiedzieć o akwarelach?

Jak prawidłowo malować farbami akwarelowymi?

Te farby w przeciwieństwie do innych są bardziej transparentne, co wymusza na artyście w zależności od zamierzonego efektu, nałożenie nawet kilku ich warstw. W związku z tym, technika malowania farbami akrylowymi powinna być niezwykle precyzyjna i dokładna. Konieczna są płynne i pewne ruchy dłonią, które pozwolą na niesamowity końcowy efekt.

Cechą charakterystyczną, jaką mają farby akwarelowe, jest to, że równomiernie wysychają, nie kruszą się i nie pękają. Dzięki temu, obrazy wykonane tą techniką cieszą oko w nienagannym stanie nawet przez długi czas.

Farby akwarelowe doskonale nadają się do łączenia z innymi produktami malarskimi. Można je połączyć z niemalże każdym rodzajem kredek. Pozwala to na uzyskanie wielowymiarowego dzieła o nietuzinkowym wyglądzie i efekcie głębi.

Farby akwarelowe — z jakich składników są tworzone?

Charakterystyczne cechy farb akwarelowych uzyskiwane są dzięki kompozycji dwóch różnych składników w odpowiedniej proporcji. Bazą dla tych farb jest przede wszystkim guma arabska. Jest to swego rodzaju spoiwo uzyskiwane na drodze dokładnego oczyszczenia w procesie produkcji. Guma arabska jest rozpuszczalna w wodzie, dobrze rozprowadza się na papierze, tekturze, a także na płótnie. Kluczowym dodatkiem w farbach akwarelowych jest sproszkowany pigment, dzięki któremu można stosować różnorodne barwy o zmiennym stopniu nasycenia.

W jakiej formie dostępne są formy akwarelowe?

Jak wcześniej wspomniano, zastosowanie farb akwarelowych jest dosyć uniwersalne. Nie każdy jednak wie, że ze względu na przeznaczenie, można wybrać akwarele:

  • w kostkach,
  • w tubach,
  • w buteleczkach,
  • w pisakach;

Te różne formy farb akwarelowych umożliwiają wygodniejsze użytkowanie, precyzję nanoszenia i zabezpieczenie przed wybrudzeniem dłoni i ubrania. Najchętniej stosowanymi rodzajami akwareli dla małych dzieci w przedszkolach i szkołach, są te w pisakach i tubkach, ponieważ ich użycie jest łatwe i efektowne.

Warto posiadać w swojej pracowni malarskiej każdy rodzaj i formę tego produktu, by móc sięgnąć po niego w dowolnym momencie i uzyskać dokładnie taki efekt, jaki był wcześniej zamierzony.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*