Drugie życie mebli – czyli co warto wiedzieć, zanim zaczniesz renowację

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Drugie życie mebli – czyli co warto wiedzieć, zanim zaczniesz renowację
CZTERY KĄTYREMONTZAINTERESOWANIA

Odnawianie starych mebli po to, żeby dalej służyły w nieco odmienionej wersji, posiada właściwie same zalety. 

Pozornie zużyte przedmioty, zamiast na śmietnik, znów trafiają na salony. Osoba je odnawiająca ma okazję do kreatywnej pracy, niekiedy nawet zabawy lub rozwoju pasji. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem renowacji?

Stare meble a ich nowy styl

Decydując się na renowację zużytych mebli, możemy postąpić na dwa sposoby. Pierwszym jest próba uzyskania stanu wyjściowego, czyli klasyczna renowacja mebla. Staramy się zastosować takie techniki, które pozwolą odrestaurować jego wygląd. Drugą drogą jest nie tylko refreszing, ale też zmiana designu danej rzeczy tak, żeby pasowała do nowego stylu.

Przykład? Krzesło rodem z PRL może być odświeżone i stać się jednym z elementów aranżacji w stylu eklektycznym, ale można też usunąć starą tapicerkę, zastąpić ją nową w zupełnie innym kolorze, elementy drewniane zaś przemalować na biało tak, żeby całość idealnie pasowała do wnętrza shabby chic. 

Ocena stanu mebli

Nim zaczniemy odrestaurowywać, powinniśmy wcześniej oszacować zakres prac i potrzebnych ingerencji. Trzeba do tego ocenić stan mebli. Bez tego trudno jest choćby dobrać odpowiednie metody odnawiania. W przypadku przedmiotów drewnianych trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy w drewnie nie ma spękań i ubytków. Można je uzupełnić choćby dzięki szpachli do drewna.

Następnie trzeba się przyjrzeć powłokom malarskim i ochronnym, które aktualnie są nałożone na powierzchnię. To, czy są stabilne i dobrze się trzymają, może warunkować późniejsze postępowanie. Niekiedy można użyć na nie bezpośrednio np. farby kredowej, ale warunkiem jest ich dobry stan.

Czyszczenie i przygotowywanie mebli do renowacji

Zawsze przed malowaniem trzeba stare meble odkurzyć i odtłuścić. Najczęściej jednak wcześniej dokonujemy usunięcia starych powłok tak, aby można było nałożyć nową warstwę farby bezpośrednio na drewno. Jak pozbyć się starej farby czy lakieru? Można to zrobić przy pomocy:

  • papieru ściernego – metoda skuteczna, ale bardzo pracochłonna i dlatego nie jest polecana przy większych powierzchniach do czyszczenia;
  • cykliny ręcznej – tradycyjna i skuteczna metoda, przy tym stosunkowo tania;
  • szlifierki kątowej – szybki sposób, ale trzeba uważać, żeby na powierzchni nie powstały nierówności spowodowane zbyt długim trzymaniem szlifierki w jednym miejscu;
  • palnika gazowego i szpachelki – metoda ‘’na ciepło’’;
  • preparatów chemicznych do usuwania starych powłok – najmniej pracochłonna metoda, niekiedy może jednak prowadzić do zmiękczenia i osłabienia powierzchni drewna.

Rodzaje farb do odnawiania mebli

Stare meble najczęściej maluje się farbami:

  1. Farba akrylowa – nie mają przykrego zapachu i stosunkowo szybko schną. Mogą posiadać różne rodzaje wykończeń, powinno się je jednak kłaść na dobrą warstwę podkładową po to, by powłoka z nich stworzona była trwalsza. Przy tym są jednak odporne na wilgoć i oddziaływanie promieni słonecznych;
  2. Farba alkidowa – dzięki emaliom alkidowym otrzymujemy całkowicie kryjące powłoki o bardzo dobrych właściwościach, jeśli chodzi o odporność mechaniczną. Farba jest przyczepna i łatwa w rozprowadzaniu. Niestety, nieprzyjemnie pachnie i długo schnie, bo nawet do 12 godzin.
  3. Farba kredowa – uzyskujemy dzięki niej matowe wykończenie i dość duży wybór pastelowych kolorów. Może być malowana jedynie pędzlem, nie wymaga też usunięcia starych powłok, ale tylko ich zmatowienia np. papierem ściernym. Do tego szybko schnie i jest ekologiczna. Mniejsza trwałość takiej powłoki sprawia, że powinno się ją dodatkowo zabezpieczyć warstwą lakieru.
  4. Farba tablicowa – matowa lub półmatowa, tworzy wyjątkowo trwałe powłoki. Zastosowanie tej wysokiej jakości farby sprawi, że będzie można się cieszyć dobrym efektem przez szereg lat. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku narażonych na zniszczenie mebli do pokoju dziecięcego.

Fot. Vecislavas Popa/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*