Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?
CZTERY KĄTY

Artykuł sponsorowany

Kupno mieszkania to poważna decyzja i bardzo duże zobowiązanie finansowe. Rynek mieszkaniowy zmienił się przez ostatnie lata tak drastycznie, że praktycznie nie ma już mowy o możliwości kupienia domu czy mieszkania za gotówkę. Zaciąganie kredytu oraz załatwianie wszystkich potrzebnych w urzędzie, banku i u notariusza dokumentów jest żmudnym, długim i nierzadko całkiem kosztownym procesem. Podpowiadamy, co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania, żeby ułatwić sobie życie.   

Porównaj oferty banków   

Zakup mieszkania bez kredytu w obecnej sytuacji ekonomicznej graniczy z cudem. Nawet uzbieranie kwoty na bardzo wysoki procent wkładu własnego jest dla wielu młodych osób wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto znać swoje możliwości w zakresie finansów. O ile swoją zdolność kredytową można sprawdzić całkiem łatwo, tak przy szukaniu najlepszej oferty banku można już sporo się napocić. Najlepiej jest skorzystać z porady zaufanego, poleconego przez kogoś, doradcy kredytowego. Zbierze on dla Ciebie najbardziej korzystne propozycje i wytłumaczy, na jakich zasadach udzielany jest kredyt w danym banku. Działanie na własną rękę może okazać się o wiele za bardzo skomplikowane, a dla osoby zupełnie nieznającej się na bankowości, po prostu niezrozumiałe i frustrujące. W kwestii obracania dużymi kwotami, warto jednak zaufać ekspertom. 

Sprawdź ceny rynkowe   

Żeby nie dać się naciągnąć na zakup mieszkania po zawyżonej cenie, warto wcześniej zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku. Jeśli chodzi o skup mieszkań Szczecin to miejsce, gdzie sprawdzisz ceny sprzedaży i kupna lokali mieszkalnych. Pamiętaj, że na cenę mieszkania wpływ ma bardzo wiele czynników. Liczy się nie tylko jego metraż i standard, lecz także lokalizacja, miasto czy piętro, na którym się znajduje. Zazwyczaj najdroższe są mieszkania na pierwszym piętrze, jeśli jest to budynek bez windy. Z kolei w wieżowcach, gdzie bez problemu można poruszać się windą, wysokie piętra są wyceniane całkiem drogo, przez to, że widok z okien jest uznawany za dodatkowy atut. Mieszkanie w centrum Warszawy będzie kosztowało o wiele (czasem nawet o połowę) więcej, niż lokal o tej samej powierzchni w mniejszej miejscowości kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Takie aspekty należy brać pod uwagę nie tylko wybierając mieszkanie, lecz także negocjując jego cenę. 

Zadbaj o ubezpieczenie mieszkania   

Swoje lokum zawsze warto ubezpieczyć. Choć nie jest to tania sprawa, wsparcie finansowe w przypadku wystąpienia powodzi, pożaru czy kradzieży, jest nieocenione. Kwotę ubezpieczenia należy doliczyć albo do kosztów początkowych zakupu mieszkania i brać ją pod uwagę w corocznych rozliczeniach lub dołączyć ją do miesięcznej raty kredytu. Przed zakupem, dobrze jest zorientować się, jaki będzie roczny koszt ubezpieczenia mieszkania Kalkulator ubezpieczeń dostępny w Internecie, pozwoli Ci oszacować kwotę, jaką musisz przeznaczyć na ten aspekt.

Przy wyborze zakresu ubezpieczenia pamiętaj, że nie musisz ubezpieczać swojego mieszkania od wszystkiego. Zastanów się, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Mieszkania na parterze najbardziej narażone są na włamania oraz powodzie, z kolei na najwyższych piętrach większym zagrożeniem jest zerwanie dachu czy zalanie w wyniku ulewy. Kierując się tymi przesłankami, skomponuj dopasowany do swoich potrzeb pakiet ubezpieczenia.

Zdj. główne: Patrick Perkins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*